phoebeee has logged 70 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
X2

X2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Eric Andre New Year's Eve Spooktacular

The Eric Andre New Year's Eve Spooktacular

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rango

Rango

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Breaking Point (Team Liquid)

Breaking Point (Team Liquid)

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Suicide

My Suicide

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Click

Click

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tamako Love Story

Tamako Love Story

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Airplane vs Volcano

Airplane vs Volcano

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry