Sort by

phoebe 💫 has logged 465 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gone to Earth

Gone to Earth

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★
Edit this entry  
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Camille Claudel

Camille Claudel

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alfie

Alfie

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Flesh and the Devil

Flesh and the Devil

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Trip

The Trip

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Teenage Dirtbag

Teenage Dirtbag

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Heat

Heat

1995
×
Read the review Edit this entry  
03
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mighty Like a Moose

Mighty Like a Moose

1926
×
★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry