phoebe 💫 has logged 26 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shoot the Moon

Shoot the Moon

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trouble with Angels

The Trouble with Angels

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of Divorce

Children of Divorce

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It

It

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry