RSS feed for Phoebe 🎷🐴

Phoebe 🎷🐴 has logged 160 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Business of Being Born

The Business of Being Born

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
Edit this entry  
16
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★½
Edit this entry  
24
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Barbie as Rapunzel

Barbie as Rapunzel

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry