Phoen1X has logged 42 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Mosul

Mosul

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Jexi

Jexi

2019
×
★★
Edit this entry  
27
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
Cop Hunt

Cop Hunt

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★
Edit this entry  
03
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★½
Edit this entry  
05
Absolutely Anything

Absolutely Anything

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Midway

Midway

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
JFK

JFK

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
Keep Your Chin Up!

Keep Your Chin Up!

1954
×
★★★½
Edit this entry  
12
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Eternal Winter

Eternal Winter

2018
×
★★★★
Edit this entry