Felix has logged 255 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Four Against the Bank

Four Against the Bank

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
Edit this entry  
26
White Girl

White Girl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Monsters

Monsters

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Edit this entry  
16
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★
Edit this entry  
31
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Bloom of Yesterday

The Bloom of Yesterday

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Frantz

Frantz

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
White Dog

White Dog

1982
×
★★★
Edit this entry  
09
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
02
Maniac

Maniac

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grey

The Grey

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
Edit this entry  
29
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Goodbye Berlin

Goodbye Berlin

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★
Edit this entry