Felix has logged 34 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Edit this entry  
22
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Edit this entry  
21
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Girl Walk // All Day

Girl Walk // All Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Something, Anything

Something, Anything

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Amore

Amore

1948
×
★★★
Edit this entry  
16
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paradise Lost 3: Purgatory

Paradise Lost 3: Purgatory

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses

From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses

2014
×
★½
Edit this entry  
09
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tabu

Tabu

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Wild Card

Wild Card

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Accidental Love

Accidental Love

2015
×
★★★½
Edit this entry