Sort by

indi has logged 307 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Passengers

Passengers

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Leap Year

Leap Year

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Treasure

National Treasure

2004
×
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★
Edit this entry  
09
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Higher Ground

Higher Ground

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mama

Mama

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry