• The Owl and the Pussycat

    ★★★

  • Hello, Dolly!

    ★★★★★

  • Barbarella

  • Funny Girl

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Jungle Book

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • Batman

    ★★★½

  • Paradise, Hawaiian Style

  • The Sound of Music

  • My Fair Lady

    ★★

  • Mary Poppins

    ★★★★½

  • Viva Las Vegas

  • The Sword in the Stone

  • Cleopatra

  • Gypsy

    ★★★★

  • Girls! Girls! Girls!

  • Blue Hawaii

  • West Side Story

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • Jailhouse Rock

  • Plan 9 from Outer Space

  • The King and I

    ★★★★½

  • Carousel

    ★½

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★½

  • Oklahoma!

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★

  • Kiss Me Kate

    ★★★½

  • Roman Holiday

    ★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Annie Get Your Gun

    ★½

  • Cinderella

    ★★★

  • Bambi

  • Dumbo

  • Citizen Kane

    ★★★

  • Fantasia

    ★★★

  • Pinocchio

    ★★

  • His Girl Friday

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • The Skeleton Dance

  • Sunrise: A Song of Two Humans

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

  • The Great Train Robbery

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Harry Potter Collection

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★★