Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Black Girl

Black Girl

1966
×
Edit this entry  
17
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★½
Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Read prior review Edit this entry  
20
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read prior review Edit this entry  
12
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★½
Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★
Edit this entry  
23
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★½
Edit this entry  
06
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Demon 79

Black Mirror: Demon 79

2023
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Mazey Day

Black Mirror: Mazey Day

2023
×
Edit this entry  
28
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: Beyond the Sea

Black Mirror: Beyond the Sea

2023
×
Edit this entry  
25
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Loch Henry

Black Mirror: Loch Henry

2023
×
Edit this entry  
17
Black Mirror: Joan Is Awful

Black Mirror: Joan Is Awful

2023
×
Edit this entry  
17
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★½
Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gonzo Girl

Gonzo Girl

2023
×
Edit this entry  
10
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★
Edit this entry  
09
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry