maddie has logged 34 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Package

The Package

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Edit this entry  
14
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Gary Gulman: It's About Time

Gary Gulman: It's About Time

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry