Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
maddie

maddie

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for maddie
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • maddie’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Elvis

    Elvis 2022

    ★★★ Watched by maddie 06 Aug 2022

    the world’s longest fancam

  • The Godfather

    The Godfather 1972

    ★★★★½ Rewatched by maddie 31 Jul 2022

    paulie is so real for being sick all the time and loving cannoli

  • Heat

    Heat 1995

    ★★★★★ Watched by maddie 24 Jul 2022 1

    very exciting to see al pacino yell “she’s got a great ass” on the big screen

  • Persuasion

    Persuasion 2022

    ★★ Watched by maddie 16 Jul 2022

    bad casting and writing and also just straight up boring? like pick a struggle

  • Marcel the Shell with Shoes On

    Marcel the Shell with Shoes On 2021

    ★★★★½ Watched by maddie 09 Jul 2022

    new personality trait just dropped!!!!!!!

  • Eat Pray Love

    Eat Pray Love 2010

    ★★½ Watched by maddie 13 Jun 2022

    was not prepared for the ryan murphy director jumpscare

  • The Cheetah Girls 2

    The Cheetah Girls 2 2006

    ★★ Rewatched by maddie 08 Jun 2022

    ngl raven bodied this role

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley 2019

    ★★½ Watched by maddie 10 May 2022

    this was bad but needed somewhere to talk about how good the dropout was. yes i will personally be running amanda seyfried’s emmy campaign

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★ Watched by maddie 27 Apr 2022

    where my 4townies at

  • West Side Story

    West Side Story 2021

    ★★★½ Watched by maddie 22 Apr 2022

    nice to see john mulaney making his musical debut

  • Drive My Car

    Drive My Car 2021

    ★★★★ Watched by maddie 09 Mar 2022

    christ i need a cigarette

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★ Watched by maddie 08 Mar 2022

    taking a walk alone and crying while staring at your city skyline is truly one of life’s greatest pleasures

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 40

Review Tags

54
  • netflix
  • rewatch
  • theater
  • online
  • amazon
  • hbo
  • television
  • a list
  • moviepass
  • with shea
  • owned
  • hulu
  • with dad
  • with mom
  • rabbit
  • disney
  • class
  • criterion
  • criterion challenge 2021
  • itunes
  • apple tv
  • trailer
  • airplane
  • showtime
  • unrateable
  • anyway i have no idea what happened in this
  • dvd
  • he stole a loaf of bread!
  • holy fuck
  • i love jenny slate
  • it's a binge watch
  • leave me to rot on 6th ave please
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.