Pia has logged 320 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Open Water 2: Adrift

Open Water 2: Adrift

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
18
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Desperate Hours

Desperate Hours

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shadow

The Shadow

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Isle

The Isle

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Subway

Subway

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
Read the review Edit this entry  
12
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Archive

Archive

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arctic

Arctic

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Made in Dagenham

Made in Dagenham

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cocoon: The Return

Cocoon: The Return

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cocoon

Cocoon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blind Fury

Blind Fury

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Contempt

Contempt

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shining Through

Shining Through

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Repo Men

Repo Men

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Madigan

Madigan

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Purge

The Purge

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cannonball Run

The Cannonball Run

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ava

Ava

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Falcon and the Snowman

The Falcon and the Snowman

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry