RSS feed for Daniel
  • American Movie

    American Movie

    ★★★★★

    I stumbled onto this film quite by accident, when I was in film school. I had made a habit of collecting DVDs and VHS (I’m sure this dates me) since I was a teenager and occasionally I would purchase films I’d never seen because frankly if you missed them in the theater and a video store didn’t carry it, you were SOL.  That said I found this dvd for sale at one of the many dvd stores that I would…

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★½

    So far one of the best films I’ve seen this year.  Entertaining throughout, a great time capsule of the 2000s...

  • Fifty Shades of Grey

    Fifty Shades of Grey

    ★½

    I go back and forth, is it sexy?  Is it abusive?  Is it just stupid?  Should I even be writing this review?  Of course I’m referring to S&M, this movie is the modern equivalent of Behind the Green Door playing in regular theaters instead of porn jerk joints.  The plot is the loosest of threads in which to hang the main characters ultimate decision, will she sign a contract?  Sure in that contract it has clauses like anal fisting but…

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    If Alfred Hitchcock had made a movie about music it would have been this movie.  It’s not so much a film though about music as it is about obsession, and co-dependency, in other words it’s Vertigo with drumming.

  • The ABCs of Death

    The ABCs of Death

    ★★★

    It’s an uneven mix of shorts, some really well done others well might be a good time to visit the bathroom...

  • Cabin Fever: Patient Zero

    Cabin Fever: Patient Zero

    ★★½

    I made a rule that I can’t really review anything I crewed on...  so I’ll just say the rain at the beginning of the movie was a category 3 hurricane that we decided to shoot through.

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I went into watching this movie with both a great deal of hype and reservation.  Hype because of its acclaim and award wins and nominations, and reservation due to the problematic nature of the story.  The protagonist being a teenager, and the semi predatory behavior of his lover makes me wonder if the film is misguided in its intent.  It lived up to the hype, it’s a beautifully acted and directed picture with tender, often awkward moments of growing pains…

  • Millennium Actress

    Millennium Actress

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    When the DreamWorks logo came up on the dvd I watched I thought, “I wonder why Spielbergs company would be interested in releasing this?”  Several minutes into Millennium Actress it had WWII, the 1930s, and a tour of Japanese film history... yeah it would fit right into Spielbergs filmography.  But this film is the work of Shatosi Kon who died far too early of cancer at the age of just 46.  In his filmography are all true masterworks (Perfect Blue,…

  • They Live

    They Live

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    They Live is movie about the cruelty of capitalism, disguised as a piece of late 1980s sci fi exploitation.  Much like the experience of the characters in John Carpenter’s cult classic, audiences of the time were promised by the trailers a rip roaring action sci fi extravaganza, replete with aliens that look human, and a larger than life action star (Roudy Piper fresh from the WWF in his big screen debut) ready to fend them off, but when audiences sat…

  • Under the Skin

    Under the Skin

    ★★★★

    My producing partner and I went to see Under The Skin upon its first release in 2013.  I remember clearly about half way through the movie my friend turned to me and said, “bro this sucks, I want to leave.” My response was, “dude this movie is incredible are you kidding?”  And this is the division that UTS brings out in people.  It’s either you get it from the beginning or you are lost the entire picture.  To me UTS…

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★½

    What a let down...  I’ll write a longer review when this has been out for a minute.

  • Stoker

    Stoker

    ★★★

    Even when a Park Chan-Wook film is bad, it’s still better than most.  It’s a mix between a 90s thriller, and Alfred Hitchcock’s “Shadow of a Doubt” where we are trapped in a house with family caught in a psycho sexual drama.  Uncle Charlie (Mathew Goode) returns home after many years after the sudden death of his brother.  He moves into his brothers house, and inserts himself into the lives of his family, Evelyn (Nicole Kidman) the recently widowed wife…