Sort by

Pierre has logged 164 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★
Edit this entry  
22
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

2021
×
Edit this entry  
26
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kevin Kühnert und die SPD

Kevin Kühnert und die SPD

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★½
Edit this entry  
06
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
31
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Free Guy

Free Guy

2021
×
Edit this entry  
05
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Edit this entry  
04
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Being James Bond

Being James Bond

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★
Edit this entry  
01
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★
Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★½
Edit this entry