Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★
Edit this entry  
21
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★
Edit this entry  
03
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
Edit this entry  
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
His House

His House

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Palmer

Palmer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Cactus Jack

Cactus Jack

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Wind

The Wind

1928
×
★★★½
Edit this entry  
21
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★
Edit this entry  
20
Just Beyond the Trees

Just Beyond the Trees

2021
×
Edit this entry  
20
Jenin, Jenin

Jenin, Jenin

2003
×
Edit this entry  
19
Orphans of the Storm

Orphans of the Storm

1921
×
★★½
Edit this entry  
17
Palmer

Palmer

2021
×
Edit this entry  
17
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★½
Edit this entry  
17
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★
Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
Edit this entry  
16
Ben-Hur: A Tale of the Christ

Ben-Hur: A Tale of the Christ

1925
×
★★★
Edit this entry  
15
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
13
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Legend

Legend

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★½
Edit this entry  
06
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
05
The Fortress

The Fortress

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★
Edit this entry  
31
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Edit this entry  
31
The Goonies

The Goonies

1985
×
Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
No More School

No More School

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
23
Pappa ante Portas

Pappa ante Portas

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jumanji

Jumanji

1995
×
★½
Edit this entry