Sort by

Moira has logged 57 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in Venice

Once Upon a Time in Venice

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★½
Edit this entry  
20
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fragile

Fragile

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Awake

Awake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Countess

The Countess

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiss Me

Kiss Me

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hush

Hush

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry