Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Flight

Flight

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Clink of Ice

The Clink of Ice

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★½
Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Far and Away

Far and Away

1992
×
★★½
Edit this entry  
10
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Deep End

The Deep End

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★½
Edit this entry  
31
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Edit this entry  
26
Twister

Twister

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
84 Charing Cross Road

84 Charing Cross Road

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★
Edit this entry  
07
All the Right Moves

All the Right Moves

1983
×
★★★½
Edit this entry  
05
First Blood

First Blood

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Morocco

Morocco

1930
×
★★★
Edit this entry  
02
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★½
Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★
Edit this entry  
19
Aurora Teagarden Mysteries: A Very Foul Play

Aurora Teagarden Mysteries: A Very Foul Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
★★½
Edit this entry  
21
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★½
Edit this entry