RSS feed for pilch

pilch has logged 129 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Edit this entry  
07
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Turbo

Turbo

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ballerina

Ballerina

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Yummy Gummy Search For Santa

The Yummy Gummy Search For Santa

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rock Dog

Rock Dog

2016
×
★★
Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Little Pony: Equestria Girls - Legend of Everfree

My Little Pony: Equestria Girls - Legend of Everfree

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★
Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Guardian Brothers

The Guardian Brothers

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
DC Super Hero Girls: Legends of Atlantis

DC Super Hero Girls: Legends of Atlantis

2018
×
★½
Edit this entry