Sort by

Patrick has logged 31 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Neighbors

Neighbors

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Boy with Green Hair

The Boy with Green Hair

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Play House

The Play House

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cops

Cops

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tarzan and Jane Regained... Sort of

Tarzan and Jane Regained... Sort of

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Process Red

Process Red

1966
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lemon

Lemon

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Gardener

The Gardener

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sins of the Fleshapoids

Sins of the Fleshapoids

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Hold Me While I'm Naked

Hold Me While I'm Naked

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Song of Styrene

The Song of Styrene

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★
Edit this entry