Sort by

pilot has logged 117 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Disobedience

Disobedience

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★
Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read prior review Edit this entry  
28
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Edit this entry  
27
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
The BFG

The BFG

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Slender Man

Slender Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
Edit this entry  
02
Mandy

Mandy

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
Edit this entry  
04
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Edit this entry  
27
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Waiting...

Waiting...

2005
×
Read the review Edit this entry  
07
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
Edit this entry  
07
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
Read the review Edit this entry  
01
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Box

The Box

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Naked

Naked

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
Gia

Gia

1998
×
Edit this entry  
12
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
Edit this entry  
10
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suicide Kale

Suicide Kale

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry