• Licorice Pizza

    ★★★★

  • Dune

    ★★

  • Memoria

    ★★★½

  • Burros

  • The Water Walker

  • The Roots of Lacrosse

  • The Moogai

  • Normal People

  • Woman Dress

  • Midsommar

    ★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • And Then We Danced

    ★★½

  • Bacurau

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★½

  • Love, Simon

    ★★

  • Black Panther

  • Phantom Thread

    ★★

  • Blade Runner 2049

  • Twin Peaks: The Return

    ★★

  • The Disaster Artist

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • Gilmore Girls: A Year in the Life

    ★½

  • Arrival

  • Hail, Caesar!

    ★★

  • Carol

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Field Niggas

    ★★★

  • John Wick

  • Gone Girl

    ★½

  • Love & Mercy

    ★★★★

  • Clouds of Sils Maria

    ★★½

  • Leviathan

    ★★½

  • Boyhood

    ★★★

  • Her

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

  • Upstream Color

    ★★★★

  • Hard to Be a God

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★½

  • The Master

  • The Act of Killing

    ★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★

  • Drive

  • The Tree of Life

    ★★½

  • Free Tekno

    ★★★

  • Black Swan

  • Inception

  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

    ★★★½

  • The Good Guy

  • Hipsters

    ★½

  • Twilight

    ★★

  • Burn After Reading

  • The Dark Knight

  • Fassbinder's Berlin Alexanderplatz: A Mega Movie and Its Story

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • The Darjeeling Limited

  • Mermaid

  • No Country for Old Men

    ★★★

  • Please Vote for Me

  • Paprika

    ★★★½

  • Children of Men

  • Miami Vice

    ★★★

  • Southland Tales

    ★★★½

  • Volver

  • Brokeback Mountain

  • Collateral

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★

  • Primer

    ★★½

  • Something's Gotta Give

    ★★★