Larry has logged 294 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tchoupitoulas

Tchoupitoulas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Heat

The Heat

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Strange Wilderness

Strange Wilderness

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Grandma's Boy

Grandma's Boy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry