áine has logged 187 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Summer Catch

Summer Catch

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★
Edit this entry  
30
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry