Sort by

Luis has logged 286 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
29
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
Night of Pan

Night of Pan

2009
×
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blinking

Blinking

1970
×
★½
Edit this entry  
27
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lovely Andrea

Lovely Andrea

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
How Not to Be Seen: A Fucking Didactic Educational .MOV File

How Not to Be Seen: A Fucking Didactic Educational .MOV File

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Lady Killer

Lady Killer

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★½
Edit this entry  
05
Lippy

Lippy

2018
×
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
November

November

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
America Is Waiting

America Is Waiting

1981
×
Edit this entry  
02
Technology/Transformation: Wonder Woman

Technology/Transformation: Wonder Woman

1978
×
Edit this entry  
02
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Edit this entry  
02
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
Read the review Edit this entry  
30
Air of Paris

Air of Paris

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
LBJ

LBJ

1968
×
Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Lovely Andrea

Lovely Andrea

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hey World!

Hey World!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tribulation 99: Alien Anomalies Under America

Tribulation 99: Alien Anomalies Under America

1991
×
★★★
Edit this entry  
17
Moontide

Moontide

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Weekend

Weekend

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life Is Ours

Life Is Ours

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Le Plaisir

Le Plaisir

1952
×
Edit this entry  
12
Ulysse

Ulysse

1983
×
Edit this entry  
12
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Utopia

Utopia

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
Edit this entry  
09
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Angel at the Dump

Angel at the Dump

2013
×
Edit this entry  
06
Here and Elsewhere

Here and Elsewhere

1976
×
★★★
Edit this entry