Sort by

pinkmonkeybird7 has logged 16 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
Read the review Edit this entry  
27
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Read the review Edit this entry  
17
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Edit this entry  
06
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry