Sort by

Goofermo has logged 141 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mariah Carey's All I Want for Christmas Is You

Mariah Carey's All I Want for Christmas Is You

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Nativity Rocks!

Nativity Rocks!

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gone

Gone

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Very Corgi Christmas

A Very Corgi Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Detainment

Detainment

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sisters of House Black

Sisters of House Black

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

1954
×
Read the review Edit this entry  
03
The Dancing Pumpkin and the Ogre's Plot

The Dancing Pumpkin and the Ogre's Plot

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry