RSS feed for SHAWN

SHAWN has logged 311 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ask Dr. Ruth

Ask Dr. Ruth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eric Clapton: Life in 12 Bars

Eric Clapton: Life in 12 Bars

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wu-Tang Clan: Of Mics and Men

Wu-Tang Clan: Of Mics and Men

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Patch of Blue

A Patch of Blue

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Slender Thread

The Slender Thread

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Greed

Greed

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Domino

Domino

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
After the Wedding

After the Wedding

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Was a Crooked Man...

There Was a Crooked Man...

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry