pirs has logged 163 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elle

Elle

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lost River

Lost River

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Café Society

Café Society

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Neon Bull

Neon Bull

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry