Sort by

Sam has logged 80 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rubber

Rubber

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
United 93

United 93

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
Read the review Edit this entry  
07
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Flatworld

Flatworld

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jerry & Marge Go Large

Jerry & Marge Go Large

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Norbit

Norbit

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barrio Boy

Barrio Boy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Plank

The Plank

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Feast

The Feast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Men

Men

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry