Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Beyond The Visible - Hilma af Klint

Beyond The Visible - Hilma af Klint

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Boat People

Boat People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Edit this entry  
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lynch/Oz

Lynch/Oz

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
23
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
If You Were the Last

If You Were the Last

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Body Parts

Body Parts

1991
×
★★½
Edit this entry  
08
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tenebre

Tenebre

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Swan

The Swan

2023
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
★★★½
Edit this entry  
03
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★½
Edit this entry  
02
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Grip of the Strangler

Grip of the Strangler

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★
Edit this entry  
01
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Burning Hell

The Burning Hell

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry