John has logged 145 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paano Maging Babae?

Paano Maging Babae?

2020
×
Edit this entry  
25
Fan Girl

Fan Girl

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★
Edit this entry  
11
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sarah Silverman: A Speck of Dust

Sarah Silverman: A Speck of Dust

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Koops

Koops

2018
×
½
Edit this entry  
01
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★½
Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
You Animal! The Nimfa Dimaano Story

You Animal! The Nimfa Dimaano Story

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dorohedoro

Dorohedoro

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry