Sort by

daaltena has logged 92 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Profession of Arms

The Profession of Arms

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fired Up!

Fired Up!

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's Tough for Everybody

It's Tough for Everybody

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fired Up!

Fired Up!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Lovers Like Us

Lovers Like Us

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
06
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
Edit this entry  
15
J. Kessels

J. Kessels

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Stop Fooling Around... Soldier!

Stop Fooling Around... Soldier!

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Restons groupés

Restons groupés

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
Herod's Law

Herod's Law

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beaumarchais the Scoundrel

Beaumarchais the Scoundrel

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chinese In Paris

Chinese In Paris

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry