RSS feed for pjdanque
  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★★½

    Still a GOAT

  • Ordinary People

    Ordinary People

    ★★★★½

    sure, it’s poverty porn but it also exposes all the systems that traps them into poverty and how much odds are stacked against them. i think it’s a beautiful story of a mother trying to look for her son despite the conditions that they were in. kinda annoyed at some reviews that says that it needed some kind of redemption/ emancipation, you did just watch a commentary on how suffocating poverty is right? sobrang burgis ng ideya na dapat may…

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★

    maybe my expectations were high. uhm let me see the movie is just too short for me even at 3 hrs. theres just so much that Ari Aster couldve added or done more. this world that he created was so big it needs at least two more hours. that would have drove the knife deeper. but i agree, a good movie.

  • Searching Eva

    Searching Eva

    ★★

    i feel like i easily could have been this person

  • One Day

    One Day

    ★★★

    the movie and book i was crazy about when i was thirteen

  • Catfight

    Catfight

    ★★★★

    iconic 
    camp
    queens

  • Amateur

    Amateur

    ★★★★

    camp

  • I Love You Phillip Morris

    I Love You Phillip Morris

    ★★★½

    we want more of that gay shit please

  • Isn't It Romantic

    Isn't It Romantic

    ★★★

    this three stars is for half naked Chris Hemsworth and for Bowen Yang

  • Real Women Have Curves

    Real Women Have Curves

    ★★★★★

    found a hidden gem! have you ever felt overwhelmed by how good a movie is and that you can’t look at it straight in the eye? like for example i wanted to describe how good but i can never explain it well. and when you see the title of the movie, you’re muttering myself “queen shit”

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★

    watched it two months ago and i dont remember a single thing from it and i guess thats the review

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

    im not sure if i watched the movie as everybody else because this movie was just....aint it. the script is just bad. i wish it was close to believable so we’d know the stakes are high.... anyway, Margot Robbie was incredible. i gasped at the underutilized Ali Wong. action scenes are good! the new generation of kids will probably eat them up. both the people i took to see it fell asleep................