Sort by

Patrick has logged 224 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
Jimmy's Hall

Jimmy's Hall

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Edit this entry  
15
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
9

9

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Edit this entry  
09
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Beach

The Beach

2000
×
★★½
Edit this entry  
08
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Edit this entry  
05
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Edit this entry  
03
Room 237

Room 237

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★
Edit this entry  
01
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Geostorm

Geostorm

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Grease

Grease

1978
×
★★★
Edit this entry  
26
Crank

Crank

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★½
Edit this entry  
22
War Horse

War Horse

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Village

The Village

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★
Edit this entry  
15
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Edit this entry  
15
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Edit this entry  
10
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry