Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Patrick Taylor

Patrick Taylor

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Patrick
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Patrick’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Master and Commander: The Far Side of the World

    Master and Commander: The Far Side of the World 2003

    ★★★★½ Watched by Patrick Taylor 20 May 2022

    I stan a perfidious Albion

  • A Good Year

    A Good Year 2006

    ★★ Watched by Patrick Taylor 15 May 2022

    bin-end

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu 2019

    ★★★ Watched by Patrick Taylor 13 May 2022

    I think this might have been filmed in London, call it a hunch

  • Room 237

    Room 237 2012

    ★★½ Watched by Patrick Taylor 03 May 2022

    uhuh yeah sure oh right ... listen, I'm going to go over there and talk to someone else for a bit now... yeah no you stay safe buddy

  • Geostorm

    Geostorm 2017

    ★ Watched by Patrick Taylor 29 Apr 2022

    I say with some confidence, and no little hope, that this is the worst film I'll watch this year

  • War Horse

    War Horse 2011

    ★ Watched by Patrick Taylor 22 Apr 2022

    knackers

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast 2017

    ★★ Watched by Patrick Taylor 19 Apr 2022

    As if Disney was out there pretending LeFou would be gay in this and missing out on the real queer retelling we want to see: Belle doesn't find the castle and the objects have to try and make the Beast fall in love with Kevin Kline.

    That way we get a much more interesting movie and, crucially, more Kevin Kline!

    Always happy to see Kevin Kline getting work. Even when, as here, they don't use Kevin Kline properly, it's just…

  • The Poseidon Adventure

    The Poseidon Adventure 1972

    ★★★ Watched by Patrick Taylor 15 Apr 2022

    Leslie Nielsen: I can't afford to gamble with the lives of my passengers!
    me: this guy just cracks me up

  • Climax

    Climax 2018

    ★★★★½ Watched by Patrick Taylor 14 Apr 2022

    *Gex voice*: Note to self - don't drink the sangria at Gaspar Noe's!

  • Barbie

    Barbie 2023

    Added by Patrick Taylor

    Odd choice for Greta off the back of Lady Bird and Little Women but I'm sure she'll have a very interesting take on the life of Klaus Barbie!

  • Kingdom of Heaven

    Kingdom of Heaven 2005

    ★★½ Watched by Patrick Taylor 12 Apr 2022

    petition to rename the Kuleshov effect: "starring Orlando Bloom"

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island 2020

    ★★★ Watched by Patrick Taylor 10 Apr 2022

    the funniest part of this movie is that the kid is called Harold Bishop. unfortunately, I fear this was unintentional

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 10
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro