Sort by

PlainSimpleTom has logged 44 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happy Anniversary

Happy Anniversary

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Whitney

Whitney

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Edit this entry  
13
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry