PlainSimpleTom has logged 609 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fisherman’s Friends

Fisherman’s Friends

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry