Tim has logged 1,052 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wasting Away

Wasting Away

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read prior review Edit this entry  
26
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Horde

The Horde

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry