Tim has logged 910 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tone-Deaf

Tone-Deaf

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tickle King

The Tickle King

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Society

Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Q

Q

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Arctic

Arctic

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Edit this entry  
17
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★½
Edit this entry  
17
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Edit this entry  
17
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★
Edit this entry  
17
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★
Edit this entry  
17
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Brüno

Brüno

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
9

9

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
Edit this entry  
17
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★
Edit this entry  
17
Bangkok Dangerous

Bangkok Dangerous

2008
×
★½
Edit this entry  
17
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
½
Edit this entry  
17
Step Up 2: The Streets

Step Up 2: The Streets

2008
×
★★½
Edit this entry  
17
Superhero Movie

Superhero Movie

2008
×
½
Edit this entry