Sort by

Tim has logged 107 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Virus

Virus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Host

Host

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Batman: Bad Blood

Batman: Bad Blood

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
Justice League: Throne of Atlantis

Justice League: Throne of Atlantis

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Son of Batman

Son of Batman

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Batman vs. Robin

Batman vs. Robin

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Wrinkles the Clown

Wrinkles the Clown

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Justice League: War

Justice League: War

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Boy

The Boy

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Our House

Our House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cabin Fever

Cabin Fever

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Malevolent

Malevolent

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
½
Read the review Edit this entry