RSS feed for PlanetX1
  • The Old Man & the Gun

    The Old Man & the Gun

    ★★★½

    a nice little movie. good one to watch with the grandparents if you still have them.

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★½

    the back of the bluray I have uses "artfully drawn out" as a descriptor for the movie and I think that's 100% accurate. wow it's gorgeous though.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

    this is a gorgeous movie. the biggest takeaway i got out of this was "wow Hollywood has wasted so much of our time not making big budget animated comic book movies."

  • Blood Simple

    Blood Simple

    ★★★★★

    A movie that launched careers and a million ranking articles and twitter threads.

  • True Stories

    True Stories

    ★★★★½

    twee peaks

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★

    really dang good. you really feel tense at all times watching these three women interact and power play on each other. great sound design and staging too.

  • The Stuff

    The Stuff

    ★★★★

    what a hoot. while watching this I imagined how terrible a remake would be with CGI Stuff, actors who aren't goofy and scenes without abrupt editing.

  • Mirai

    Mirai

    ★★★★

    it's about family!

    really good movie, hits a lot of territory that Hosoda has done previously.

  • The Crazies

    The Crazies

    ★★★★

    works as a transition from Night Of to Dawn Of. same energy and social commentary, but not quite on the level as the Dead movies. somehow bleaker than those movies too.

  • Boy Erased

    Boy Erased

    ★★★½

    bit of a weird one to talk about cuz i enjoyed it and thought but this is definitely a "well intentions" way of telling this story to make it a little more palpable for general audiences. lucas is very good in this of course.

  • Ralph Breaks the Internet

    Ralph Breaks the Internet

    ★★★

    don't think I didn't notice you drop the Japanese release date for Kingdom Hearts III towards the end, movie.

    this was mildly less annoying than expected but very little of its humor got more than a knowing "ha". would've been better off toning down the self-reflexive attitudes. you have a perfectly fine friendship thing going on. that's good. just do that and maybe give Sonic more screen time. doing old memes lamely isn't charming. the presentation of the internet felt…

  • The Ballad of Buster Scruggs

    The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

    6 tales of death in the old west. it's good! I wonder if this might help kickstart a return of anthology films.