Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
el

el

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for el
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • el’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Halloween

    Halloween 1978

    ★★★★ Watched by el 16 Aug 2022

    my mum now won’t walk around the house alone

  • Barbie: A Fairy Secret

    Barbie: A Fairy Secret 2011

    ★★★ Watched by el 16 Aug 2022

    me when my boyfriend gets kidnapped

  • Nope

    Nope 2022

    ★★★★½ Watched by el 15 Aug 2022

    i have so many questions

  • Jumanji

    Jumanji 1995

    ★★★★ Rewatched by el 11 Aug 2022

    it’s true , happened to my buddy eric

  • Bullet Train

    Bullet Train 2022

    ★★★★ Watched by el 08 Aug 2022

    extra star for the kimiko cameo !!!

  • Saw

    Saw 2004

    ★★★★★ Rewatched by el 07 Aug 2022

    god i love this shitty little gay movie

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2 2017

    ★★★★ Watched by el 31 Jul 2022

    pew pew pew

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too 2019

    ★★★ Watched by el 16 Jul 2022

    but why tho

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★★★★½ Watched by el 11 Jul 2022

    DAD THOR !!!

  • Black Mirror: Smithereens

    Black Mirror: Smithereens 2019

    ★★★½ Watched by el 10 Jul 2022

    but what was his point tho

  • Black Mirror: Striking Vipers

    Black Mirror: Striking Vipers 2019

    ★★★ Watched by el 10 Jul 2022

    but is it gay tho

  • Black Mirror: Black Museum

    Black Mirror: Black Museum 2017

    ★★★★ Watched by el 10 Jul 2022

    nish superiority

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 40

Review Tags

47
  • with mum
  • rewatch
  • quarantine
  • netflix
  • alone
  • 2020 first watch
  • with dad
  • cinema
  • 2019 first watch
  • 2021 first watch
  • sky
  • with megan
  • with will
  • 2022 first watch
  • disney+
  • ultimate birth year challenge
  • twoseven
  • with liz
  • prime
  • ultimate birth year challenge - horror edition
  • youtube
  • netflix party
  • with zi
  • with emma
  • iplayer
  • with chloe
  • tv
  • with holly
  • the forest movie night
  • with v
  • all4
  • anime club
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.