dakota has logged 653 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
All the Vermeers in New York

All the Vermeers in New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
At Sea

At Sea

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Je Tu Il Elle

Je Tu Il Elle

1974
×
★★★½
Edit this entry  
26
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
it's easy

it's easy

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Charisma

Charisma

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Prison on Fire

Prison on Fire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
1:42.08

1:42.08

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
My Friends in My Address Book

My Friends in My Address Book

1974
×
Edit this entry  
20
2046

2046

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Black Lizard

Black Lizard

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Election

Election

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Fan

The Fan

1982
×
★★★½
Edit this entry  
12
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★½
Edit this entry  
11
My God, My God, Why Hast Thou Forsaken Me?

My God, My God, Why Hast Thou Forsaken Me?

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
09
For the Plasma

For the Plasma

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Othello

Othello

1951
×
★★★★
Edit this entry  
06
Django

Django

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Fatal Pulse

Fatal Pulse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Master of Shiatsu

The Master of Shiatsu

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Edit this entry  
02
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
½
Edit this entry