dakota has logged 56 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★½
Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Butterfly Murders

The Butterfly Murders

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Night Passage

Night Passage

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Edit this entry  
25
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Breaking and Entering

Breaking and Entering

2017
×
Edit this entry  
21
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
21
They Eat Scum

They Eat Scum

1979
×
★★★
Edit this entry  
20
Fascination

Fascination

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Eastern Condors

Eastern Condors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
American Dreams (Lost and Found)

American Dreams (Lost and Found)

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Outrage

Outrage

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry