RSS feed for Ben

Ben has logged 264 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★
Edit this entry  
18
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Alan Partridge's Scissored Isle

Alan Partridge's Scissored Isle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★
Edit this entry  
15
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
08
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Watchmen

Watchmen

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
The Woods

The Woods

2017
×
★★
Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Accattone

Accattone

1961
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Help!

Help!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
Read the review Edit this entry  
21
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★
Edit this entry