Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Senna

Senna

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★½
Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Edit this entry  
02
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry