• Turning Red

    ★½

  • Don't Look Up

    ½

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • The Beatles: Get Back

    ★★★½

  • House of Gucci

    ★½

  • Home from School: The Children of Carlisle

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★

  • Dune

    ★★

  • The Power of the Dog

    ★★

  • Parallel Mothers

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • The Boss Baby: Family Business

    ★★

  • Storm Lake

    ★★★

  • A Reckoning in Boston

    ★★★★

  • Apart

    ★★★

  • Philly D.A.

    ★★★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★

  • Exterminate All the Brutes

    ★★★★½

  • Bad Trip

    ★★★

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Sparks Brothers

    ★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • City Hall

    ★★★★

  • The Donut King

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • The Last Dance

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Onward

  • Minari

    ★★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

  • Zola

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★½

  • Mister America

    ★★½

  • The Irishman

  • Dolemite Is My Name

  • Knives Out

    ★★

  • Joker

    ★★★

  • Ford v Ferrari

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Toy Story 4

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Chernobyl

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Pipe Dreams

    ★★½

  • Recorder: The Marion Stokes Project

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Shazam!

  • Us

    ★★½

  • Stuffed

    ★★★

  • The Beach Bum

  • Long Shot

  • Captain Marvel

  • Fyre

  • Vice

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Ralph Breaks the Internet

  • Bohemian Rhapsody

    ½

  • If Beale Street Could Talk

  • mid90s

  • The Sisters Brothers

  • Can You Ever Forgive Me?