Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Sixth Man

The Sixth Man

1997
×
★★
Edit this entry  
09
School Daze

School Daze

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★½
Edit this entry  
02
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★
Edit this entry  
01
Nope

Nope

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Hustle

Hustle

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Rockers

Rockers

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
The Great Race

The Great Race

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Karen Dalton: In My Own Time

Karen Dalton: In My Own Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★½
Edit this entry  
19
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Edit this entry  
04
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thomasine & Bushrod

Thomasine & Bushrod

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wackness

The Wackness

2008
×
★★
Edit this entry  
18
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★½
Edit this entry  
18
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
Turning Red

Turning Red

2022
×
★½
Edit this entry  
28
Fear of a Black Hat

Fear of a Black Hat

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Apart

Apart

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Emperor Jones

The Emperor Jones

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tune

The Tune

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Edit this entry  
31
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
30
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
This Property Is Condemned

This Property Is Condemned

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Down Argentine Way

Down Argentine Way

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pipe Dreams

Pipe Dreams

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Recorder: The Marion Stokes Project

Recorder: The Marion Stokes Project

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Storm Lake

Storm Lake

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Home from School: The Children of Carlisle

Home from School: The Children of Carlisle

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
A Reckoning in Boston

A Reckoning in Boston

2021
×
★★★★
Edit this entry