Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
plesin

plesin

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for plesin
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • plesin’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Great Race

    The Great Race 1965

    ★★★½ Watched by plesin 03 Jul 2022

    Natalie woods outfits are sick

  • Forbidden Planet

    Forbidden Planet 1956

    ★★★★ Watched by plesin 03 Jul 2022

    Absolutely incredible effects

  • Meet Me in St. Louis

    Meet Me in St. Louis 1944

    ★★★½ Watched by plesin 04 Jun 2022

    The creepy little kid is the best part

  • Bull Durham

    Bull Durham 1988

    ★★½ Watched by plesin 23 May 2022

    too try-hard for my tastes.

  • The Emperor Jones

    The Emperor Jones 1933

    ★★★★ Watched by plesin 14 Feb 2022

    All time top glow up

  • Akira

    Akira 1988

    ★★★★★ Watched by plesin 13 Feb 2022

    Honestly they collapsed a sprawling manga into a pretty legible 2 hour film. Kudos

  • The Lawnmower Man

    The Lawnmower Man 1992

    ★★ Watched by plesin 14 Feb 2022

    A wonderfully vibey and inscrutable film about the metaverse.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★ Watched by plesin 03 Feb 2022

    Def will belong to the lesser PT canon, but the most accessible yet

  • This Property Is Condemned

    This Property Is Condemned 1966

    ★★★½ Watched by plesin 29 Jan 2022

    Chemistry is amazing, very uneven final act weakens an otherwise strong film

  • Baby Doll

    Baby Doll 1956

    ★★★½ Watched by plesin 31 Jan 2022

    An electrifying final act

  • Teknolust

    Teknolust 2002

    ★★★★ Watched by plesin 14 Jan 2022

    I took a photo of the sperm level interface and can’t stop sending it to ppl

  • Down Argentine Way

    Down Argentine Way 1940

    ★★★ Watched by plesin 24 Jan 2022

    I especially like when the aunt spontaneously bursts into song.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.